Девет домаћих стартапова, девет тимова и још 10 малих и средњих предузећа понудили су најиновативније идеје на другом годишњем конкурсу StarTech програма и освојили бесповратна средства у вредности од милион долара.

На свечаној церемонији доделе награда победницима “StarTech 2022” чекове су уручили министар информисања и телекомуникација, Михаило Јовановић, министарка науке, технолошког развоја и иновација, Јелена Беговић, директор корпоративних послова компаније Philip Morris за Југоисточну Европу, Иван Милетић и извршна директорка НАЛЕД-а, Виолета Јовановић.

„Влада Републике Србије, на челу са премијерком Аном Брнабић, је још 2017. године поставила дигитализацију за приоритет. У новим технологијама видели смо развојну шансу, коју не смемо пропустити као држава и током протеклих 5 година инвестирали смо у развој инфраструктуре, дата центре, развој многобројних сервиса, система, суперкомпјутер. Радили смо и на унапређењу правних оквира, на подстицају привреде,  јер верујемо да ће нам знање и креативност, ако им пружимо адекватне услове за раст и развој омогућити да се у овом дигиталном добу још брже развијемо”, истакао је министар Јовановић и честитао добитницима овогодишњих награда.

StarTech програм је јединствен у Србији јер подршку развоју иновација уместо државних фондова пружа једна приватна компанија, а са скупа је упућен позив и другим друштвено-одговорним фирмама да на овај начин подрже развој иновативног предузетништва у Србији. 

StarTech програм вредан пет милиона долара покренут је крајем 2020. у циљу подршке дигиталној трансформацији малих и средњих предузећа. Део је трогодишњег пројекта за промоцију иновација и технолошког развоја у Србији, који спроводи НАЛЕД заједно са Владом Србије, а финансира компанија Philip Morris.

Министар информисања и телекомуникација у Влади Републике Србије, Михаило Јовановић, учествовао је на панелу „Поглед у будућност иновационог екосистема Србије“, у оквиру догађаја „StarTech 2022“, у Београду. 

„Посвећени смо развоју широкопојасне инфраструктуре, нарочито у руралним областима. У току је реализација пројекта развоја руралног широкопојасног приступа са циљем покривања свих домаћинстава у Србији мрежама нове генерације. За реализацију прве две фазе програма који подразумева изградњу приближно 5.000 км оптичких траса, само од стране државе, обухватитиће више од 800 руралних насеља и преко 150.000 домаћинстава, а већ током овог месеца почиње изградња првих 1.500 км оптичких траса“, истакао је министар Јовановић на панелу.

Министар Јовановић је нагласио да ће изградњом широкопојасне инфраструктуре бити превазиђен инфраструктурни дигитални јаз и створени главни предуслови свим грађанима за бројне бенефите које пружа електронска управа, пословање и образовање.

Министар је нагласио да Република Србија подржава иновативне бизнисе и стартап заједницу, те да је суперкомпијутер најновије генерације са платформом за развој вештачке интелигенције смештен у Државном дата центру у Крагујевцу 2021. године и да готово 30 институција и стартапа, а укупно преко 200 стручњака, бесплатно користи успостављену суперкомпјутинг инфраструктуру за моделовање и развој својих решења базираних на вештачкој интелигенцији.

Поред министра Јовановића, на панелу су учествовали и Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација и Александар Јаковљевић, генерални директор за JИE из компаније Phillip Morris.